Dobrá zpráva: máme mezi sebou šikovné a aktivní lidi

Žijeme ve velmi neklidné době. Všechny nás omezil a chod země téměř paralyzoval mikroskopický neviditelný virus. Přišla druhá vlna epidemie COVID-19, jsme ohrožení všichni. Epidemie přinesla hodně negativního, ale také mnoho pozitivního. Spousta lidí je dnes odborníkem na pandemie a ekonomiku, názory běží zleva doprava, nahoru dolů, různé veletoče ovlivňují náš život. Nechci se teď vyjadřovat k názorům jednotlivců a skupin, ani hodnotit postupy koalice, opozice a dalších. V této souvislosti spíš jen povzdechnutí. Je neuvěřitelné, že ve 21. století existují odborníci, kteří tvrdí, že země je placatá, a svým tvrzením dokážou ovlivnit další. Buďme, prosím, opatrní vůči neuvěřitelným teoriím a věřme zdravému rozumu.  

A to pozitivní? Opět se zvedá vlna vzájemné pomoci a solidarity. Zaměstnanci ve zdravotnictví, sociálních službách, hasiči, policisté a další pracovníci veřejných služeb a základní infrastruktury často na úkor sebe sama zajišťují chod společnosti. DĚKUJEME VÁM.

V pozadí pandemie ovšem běží normální život a svazový odborový život. Je samozřejmostí, že se dál staráme o pracovní podmínky a odměňování. Vyjednali jsme zvýšení platů ve zdravotnictví a sociálních službách o 10 %. Řešíme pracovněprávní problémy členů odborového svazu.

Konaly se krajské volby a k nim bych se chtěla vrátit. Přesto, že volby běžely mimo svaz, tak naši členové v nich byli zapojeni – buď jako voliči, nebo jako kandidáti. Letos ve volbách opět kandidovali také naši odboráři, a to v dresech různých politických stran. Volby nám připomněly zásadní věc: že ve svazu máme spoustu šikovných a úžasných kolegyň a kolegů ochotných pomáhat „na všech frontách“. Byla by škoda, kdybychom si některé nepřipomněli. Kdo se aktivně ve volbách zapojil?

Martina Hvozdenská

Jednou z kandidujících ve Zlínském kraji byla Martina Hvozdenská – zdravotní sestra, odborářka, člověk, který nikdy neodmítne druhého. Martina je „silná“ žena s vysokým morálním kreditem a pevnými zásadami. Takoví lidí jsou ve veřejném životě potřební. Nelže, nekrade, pomáhá jiným, zná problémy a umí je řešit. Je za ní kus práce a výsledky. Trestní oznámení na to, že hájí zaměstnance, je důkazem toho, že věci dělá dobře. V její nemocnici zdravotníci a další zaměstnanci dobře vědí, co dokáže prosadit a jak umí pomoci. Znají ji samozřejmě také pacienti, kterým léta pomáhá. Martina má důvěru.

Marcela Holčáková

Další kandidátkou ve Zlínském kraji byla Marcela Holčáková. Klidná, rozvážná, argumentující a nikdy se nevzdává. Trpělivou a vytrvalou prací krůček po krůčku dokáže změnit téměř cokoliv. Je sociální pracovnice, odborářka, člověk s „obrovským“ srdcem. Zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců a sestry setrvávající v sociálních službách jsou výsledkem její práce. Marcela nedovolila, aby klienti sociálních zařízení zůstali bez pomoci sester, byla to obrovská bitva a úspěšná. Marcela denně pomáhá lidem a je to pro ni úplná samozřejmost.

Iva Řezníčková

Člověk s ryzím srdcem připravený kdykoliv a komukoliv pomoci – to je Ivka Řezníčková z Královéhradeckého kraje. Odborařina je její druhý život, nezištně poskytuje informace desetitisícům lidí v naší skupině na Facebooku. Její pomoc není zaměřená na úzkou skupinu, ale významně přesahuje hranice odborového svazu, který propaguje a zviditelňuje. Dokázala se obrovsky posunout také osobnostně. Při své práci a pomoci jiným zároveň studuje dva obory na vysoké škole. Ivka má pomoc druhému zakotvenou v genech a nezná slovo nemožné. Vždy hledá způsob, jak pomoci.

Zuzana Netolická

Člověk je tvor společenský a snaží se ovlivňovat věci kolem sebe. Zásadní je, zda má z jeho činnosti pozitivní výstup někdo jiný nebo jen on sám. Zuzana Netolická se jako zdravotní sestra a odborářka snaží dlouhodobě ovlivňovat věci tak, aby z nich měli užitek i jiní. Při své práci v Královéhradeckém kraji pomáhá pacientům, jako odborářka pomáhá svým spolupracovníkům. A dělá to dobře. Její práce je vždy kvalitní a má výsledky. Teď se paní Zuzana rozhodla, že se její pomoc nemusí omezovat jen na její nemocnici a lidi kolem ní, ale že by chtěla pomáhat, přinášet pozitivní věci ve veřejném prostoru. Dnes je opravdu velmi důležité, aby na místech, kde se rozhoduje, byli lidé slušní, poctiví, přející, se sociálním cítěním, mající znalosti a dovednosti. A taková paní Zuzana Netolická je.

Miroslav Vácha

V Kraji Vysočina kandidoval Miroslav Vácha, místopředseda základní odborové organizace vysočinské zdravotnické záchranné služby. Mirek prošel Odborovou akademií pod záštitou ČMKOS a je úspěšným absolventem ročního mezinárodního vzdělávacího programu pro mladé odborové lídry evropského vzdělávacího institutu ETUI v Bruselu, zaměřeného na evropskou sociální a hospodářskou politiku, vedení lidí a týmů. Mimo odbory se velmi angažuje i profesně. Pracuje jako zdravotnický záchranář a mimo to prošel certifikovanými výcviky v systému psychosociální a intervenční péče, takzvané 1. psychické pomoci pro kolegy i veřejnost.

Jindřich Havelka

Další záchranář, který kandidoval, a to ve Středočeském kraji, byl náš člen Jindřich Havelka, který se už několik let snaží měnit věci k lepšímu. Jindřich byl krajským zastupitelem a dlouhodobě se snaží řešit zdravotnictví. Je komunikativní, kamarádský a odborník na svém místě.

Halina Doležalová

Ve volbách v Libereckém kraji kandidovala také místopředsedkyně odborové organizace Krajské nemocnice Liberec a spoluzakladatelka občanského sdružení Hospic pro Liberecký kraj Halina Doležalová. Paní místopředsedkyně je velmi aktivní, po nástupu do funkce se o členy výborně stará, má důvěru lidí, roste jí členská základna.

Zdeňka Sítková

V Plzeňském kraji kandidovala Zdeňka Sítková, předsedkyně dozorčí rady odborové organizace Nemocnice následné péče Svatá Anna. Její odboráři dobře vědí, co všechno pro ně Zdeňka dělá.

Petr Šeda

V Olomouckém kraji kandidoval Petr Šeda, předseda odborové organizace Centrum spolek v Olomouci. Pan předseda se stará nejen o své lidi, ale jako sociální pracovník a zakladatel sociálního podniku pečuje o potřebné.

Vladimír Urbánek

Dalším kandidujícím odborářem v Olomouckém kraji byl Vladimír Urbánek, člen výboru odborové organizace Odborný léčebný ústav Paseka a aktivní odborář. V odborové organizaci se stará, aby fungovaly všechny procesy.

***

Je super, že mnoho našich kolegů se angažuje nejen ve svazu, ale chtějí se angažovat také ve věcech veřejných. Jsem přesvědčená, že aktivních lidí máme ve svazu stovky, možná tisíce. S aktivními členy a jejich pozitivním přístupem k lidem kolem nich má totiž náš svaz budoucnost. A to je dobře. Kolegyně a kolegové, děkujeme.

Podobné články

Aktuality 26. 9. 2023 / 14:14

Všechno má souvislosti a důsledky

Před pár lety jsem si na jedné konferenci vyslechla názor renomované psycholožky, že normální je chaos.

Aktuality 17. 7. 2023 / 21:58

Setkávání je důležité. Vždyť proč vymýšlet, co už kolegové vyzkoušeli

Neformální setkání členů odborového svazu přineslo výměnu zkušeností v odborové práci, zpětnou vazbu názorové rozmanitosti, vzájemné vyslechnutí si, co nás, zaměstnance-odboráře, trápí.

Aktuality 17. 7. 2023 / 19:54

Na začátku jsem si myslela, že nás bude dvacet

Uděláme happeningový pochod „Proti zlým časům – za důstojný život“. I kdyby nás bylo pár, projdeme se s píšťalkami po Zlíně...

Načíst další
 
Napište nám