Mluvme spolu a pomáhejme si!

Čas pádí tím rychleji, čím více chceme, aby se příjemné chvíle zastavily a my je mohli vychutnat. Ti, co už něco pamatují, se neubrání pocitu, že doba je jiná a že této době nemusí vždy rozumět. Mladí naopak by svět zcela změnili, protože jejich předchůdci dělají vše jinak, než si představují oni.

Nic nového po sluncem. Potěšilo mne, že přibývá rodin a lidí, napříč věkem, s různými názory, kteří v adventní čas nepropadají nákupní, úklidové či pečicí horečce a vychutnávají si adventní čas k zamyšlení, k návštěvě kulturních akcí nebo úplně vyrazí mimo předvánoční či vánoční shon do lesů, hor nebo naopak do tepla k moři.

Co mi asi nejvíce v tento a nejen v tento čas může chybět, je, že lidé spolu málo hovoří. A když už spolu mluví, tak až se problémy nahromadí a řešení je pak obtížené. Známe to z pracovišť, z rodin. Prostě jak si někdo postaví hlavu, tak to nejde. O pomoci darmo mluvit. Ale jsou i zářné příklady a věřím, že jich přibývá.

Nedávno jsem při čekání u lékaře zažila chvíli, kdy stará paní upoutaná na vozíku čekala na odvoz po vyšetření do domova důchodců, její dcera musela odejít do práce. Paní byla zoufalá, cítila se opuštěná v čekárně momentálně bez lidí. Volala i na mě (byla jsem tam také pro informaci u lékaře, nejsem zdravotní sestra): „Sestřičko, pro mne ta sanitka nejede.“

Jasně, sanitní tým má převozů více, ale vžijme se do situace této starší dámy. Zavezla jsem ji k informačnímu okénku, kde ale v tu dobu zrovna nikdo nebyl. Naštěstí se objevil mladý, pohledný a ochotný lékař a vše zařídil. Paní byla odvezena.

Ne ihned, ale naplnil ji nadějí, ukonejšil a požádal sestřičku, aby sanitní vůz urgovala. Vím, že práce všech je náročná. O to více si člověk váží lidí, kteří své zaměstnání berou jako poslání a ne jako „nutné zlo“.

A takových případů bychom jistě našli více, nakonec můžeme začít každý u sebe a na dobré komunikaci a pomoci mezi svými blízkými zapracovat.

Ráda bych popřála touto cestou všem lidem s dobrou vůlí hodně sil, pohody a porozumění. Požehnané Vánoce, zdraví, radost a lásku v roce 2019.

Podobné články

Aktuality 26. 9. 2023 / 14:14

Všechno má souvislosti a důsledky

Před pár lety jsem si na jedné konferenci vyslechla názor renomované psycholožky, že normální je chaos.

Aktuality 17. 7. 2023 / 21:58

Setkávání je důležité. Vždyť proč vymýšlet, co už kolegové vyzkoušeli

Neformální setkání členů odborového svazu přineslo výměnu zkušeností v odborové práci, zpětnou vazbu názorové rozmanitosti, vzájemné vyslechnutí si, co nás, zaměstnance-odboráře, trápí.

Aktuality 17. 7. 2023 / 19:54

Na začátku jsem si myslela, že nás bude dvacet

Uděláme happeningový pochod „Proti zlým časům – za důstojný život“. I kdyby nás bylo pár, projdeme se s píšťalkami po Zlíně...

Načíst další
 
Napište nám