Letní měsíce, zvláště ty letošní, opravdu potvrzují období letní okurkové sezóny, i když ani okurkům se letos kvůli suchu nedaří. Můj příspěvek bude spíše k zamyšlením nad srovnáním nesrovnatelného: a to síly odborových organizací v naší vlasti a mimo ni. Při letošním uzavírání kolektivní smlouvy naší organizace pro tento a příští rok, když jsem připomínala, že jsme státní sektor nikoliv soukromá firma, mi jeden člen managementu řekl, že pokud bychom byli soukromá firma, odbory nemáme.

Naskýtá se otázka: bylo by tomu opravdu tak? Podívám-li se na zajištění ekonomických a sociálních výhod u podnikatele Tomáše Bati, nevím, nemohu pamatovat, ale přesto se domnívám, že mu o základní podmínky zajištění dobré životní úrovně zaměstnanců vždy šlo. A kdo byl schopný, stoupal po funkčním žebříku výše. Myslím schopný odborně, nikoliv schopný všeho, jak často bývá v našich krajích zvykem. Srovnám-li výši odměn, které si udělují odcházející a asi i přicházející vlády a političtí činitelé, je mi mdlo a říkám si, raději se na to nedívat a nesledovat. Státní a nejen státní hospodaření je opravdu v útlumu, ale na odměny, a to v opravdu vysokých částkách i milionů, máme? Je to normální? O ekonomickém a morálním dopadu na prostý lid ani nemluvě.

Osobně bych byla pro zveřejnění platů v státní sféře a zároveň bych se i ptala, co dotyční za tyto platy realizovali. Jak řídí naši zemi, co ve své funkci pro zlepšení života občanů udělali. Jsem známá svými ideálními představami, jak by to mělo nejen ve státní organizaci vypadat, ale pokud se vzdáme našich přestav a snah posunout tuto společnost dál k lepšímu, bude s námi opravdu zle.

Proto bych celku byla ráda a vděčná za přijetí služebního zákona, který byl měl mimo jiného též řešit např. zaměstnanost seniorů na vedoucích funkcích. Nic proti seniorům, pokud by byla práce pro všechny, ať pracují. Ale v době, kdy mladí nemají práci, by tito lidé i přes své odbornosti měli vykonávat práci, kde jiní zájemci nejsou. Jakmile se mladí odnaučí pracovat a získají pocit neužitečnosti, rovněž to nikomu sebevědomí nepřidá a zemi nepomůže.

Tak jsem vše shrnula do zdánlivě okurkové sezóny a přeji všem, ať dobře prožijí dovolenou a při jednání s vedením jen bezproblémové závěry.

Podobné články

Aktuality 26. 9. 2023 / 14:14

Všechno má souvislosti a důsledky

Před pár lety jsem si na jedné konferenci vyslechla názor renomované psycholožky, že normální je chaos.

Aktuality 17. 7. 2023 / 21:58

Setkávání je důležité. Vždyť proč vymýšlet, co už kolegové vyzkoušeli

Neformální setkání členů odborového svazu přineslo výměnu zkušeností v odborové práci, zpětnou vazbu názorové rozmanitosti, vzájemné vyslechnutí si, co nás, zaměstnance-odboráře, trápí.

Aktuality 17. 7. 2023 / 19:54

Na začátku jsem si myslela, že nás bude dvacet

Uděláme happeningový pochod „Proti zlým časům – za důstojný život“. I kdyby nás bylo pár, projdeme se s píšťalkami po Zlíně...

Načíst další
 
Napište nám