Letní měsíce, zvláště ty letošní, opravdu potvrzují období letní okurkové sezóny, i když ani okurkům se letos kvůli suchu nedaří. Můj příspěvek bude spíše k zamyšlením nad srovnáním nesrovnatelného: a to síly odborových organizací v naší vlasti a mimo ni. Při letošním uzavírání kolektivní smlouvy naší organizace pro tento a příští rok, když jsem připomínala, že jsme státní sektor nikoliv soukromá firma, mi jeden člen managementu řekl, že pokud bychom byli soukromá firma, odbory nemáme.

Naskýtá se otázka: bylo by tomu opravdu tak? Podívám-li se na zajištění ekonomických a sociálních výhod u podnikatele Tomáše Bati, nevím, nemohu pamatovat, ale přesto se domnívám, že mu o základní podmínky zajištění dobré životní úrovně zaměstnanců vždy šlo. A kdo byl schopný, stoupal po funkčním žebříku výše. Myslím schopný odborně, nikoliv schopný všeho, jak často bývá v našich krajích zvykem. Srovnám-li výši odměn, které si udělují odcházející a asi i přicházející vlády a političtí činitelé, je mi mdlo a říkám si, raději se na to nedívat a nesledovat. Státní a nejen státní hospodaření je opravdu v útlumu, ale na odměny, a to v opravdu vysokých částkách i milionů, máme? Je to normální? O ekonomickém a morálním dopadu na prostý lid ani nemluvě.

Osobně bych byla pro zveřejnění platů v státní sféře a zároveň bych se i ptala, co dotyční za tyto platy realizovali. Jak řídí naši zemi, co ve své funkci pro zlepšení života občanů udělali. Jsem známá svými ideálními představami, jak by to mělo nejen ve státní organizaci vypadat, ale pokud se vzdáme našich přestav a snah posunout tuto společnost dál k lepšímu, bude s námi opravdu zle.

Proto bych celku byla ráda a vděčná za přijetí služebního zákona, který byl měl mimo jiného též řešit např. zaměstnanost seniorů na vedoucích funkcích. Nic proti seniorům, pokud by byla práce pro všechny, ať pracují. Ale v době, kdy mladí nemají práci, by tito lidé i přes své odbornosti měli vykonávat práci, kde jiní zájemci nejsou. Jakmile se mladí odnaučí pracovat a získají pocit neužitečnosti, rovněž to nikomu sebevědomí nepřidá a zemi nepomůže.

Tak jsem vše shrnula do zdánlivě okurkové sezóny a přeji všem, ať dobře prožijí dovolenou a při jednání s vedením jen bezproblémové závěry.

Podobné články

Aktuality 17. 4. 2024 / 22:03

Ve veřejném zdravotním pojištění hrozí velmi nebezpečné změny

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění přináší na první pohled zajímavé, ale ve skutečnosti velmi nebezpečné změny.

Aktuality 17. 4. 2024 / 18:14

Někteří kolegové bohužel vidí jen zájezdy a podobné akce

Psychiatrická nemocnice v Dobřanech je druhé největší psychiatrické zařízení v naší republice. Její historie sahá až do roku 1880. Naše odborová organizace byla založena o padesát let později.

Aktuality 15. 3. 2024 / 12:47

Jako odboráři jsme spojili síly a vycházíme si vstříc

Společnost Krajská zdravotní, a. s., vznikla 1. září 2007 transformací pěti nemocnic do jednoho celku.

Načíst další
 
Napište nám