Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví a jeho odpověď – přečetli jsme na facebooku

Vážený pane ministře,

úvodem se představím. Jmenuji se Lenka Bazalová a 23. rokem pracuji na oddělení ARO Slezské nemocnice v Opavě. Osobně jsem byla přítomna na dvou oficiálních setkáních s Vámi a s panem premiérem k tématu stabilizace nelékařského zdravotnického personálu. Jako jedna z mála jsem odvážně tvrdila, že není důvod Vám Vaše sliby o navýšení směnnosti o 5000 Kč každé sestře ve směnách nevěřit. Teď musím ovšem přiznat, jak moc jsem se pletla. To co nyní vychází ven jako nabídky od vedení nemocnic po celé republice, je opravdu výsměch. Nezbývá, než se ptát, jestli jste s tímto počítali, když jste dali zřizovatelům takový rozptyl v částkách a ostatní ať si vyjednají odbory samy, anebo to byla Vaše naivita, že ředitelé svým lidem, na kterých péče ve zdravotnictví stojí a padá, dají spíše maximum než minimum. Přikláním se k té první variantě. Bohužel. O to víc jsem znechucena.

V listopadu, na sjezdu odborového svazu zdravotnictví, jsem se Vás osobně a cíleně ptala, zda opravdu dojde v lednu k navýšení o avizovaných 5000 směnnosti a na to jste mi odpověděl, že za to ručíte a že to opravdu takto bude. V opačném případě Vás máme oslovit a Vy, nebo pan premiér, jste připraveni toto řešit.

Takže Vám tedy píši. Zatím jsme dostali pouze návrh, jak by směnnost měla vypadat, a nevycházíme z údivu. Máme dostat celých 2500 navíc. Jak jsme se zaradovali všichni na JIPech, ARO, sálech,onkologii, že jste nás ještě přeřadili do výše hodnocené IV. skupiny, protože není přece možné, aby odborně nejnáročnější provozy neměly adekvátní odměnu za směnnost. Dobrý tah, ale jsme zase u toho rozpětí. Vlastně můžeme být rádi, že nemáme úplné minimum, že?

Co k tomu říci… Jsme znechuceni, rozčarováni a demotivováni.

Můžete namítnout, že vedení má možnost nás motivovat osobním hodnocením. Ano, to by bylo jistě pěkné, pokud bychom kdy nějaké osobní hodnocení v naší nemocnici měli. Pokud moje paměť sahá, tak to bylo naposledy v roce 2006 a celých 100 Kč. Motivace jako blázen.

Už jsem Vám to psala dříve, že pokud mají zřizovatelé možnost dát někomu peníze od-do, neznám nikoho, kdo dal někde maximum možného. Nedal a to dobře víte. Mzdy a platy jsou největší nákladovou položkou, tak proč neušetřit právě tam. Pak ale nečekejte, že se Vám fungující týmy v nemocnicích nebudou rozpadat, že sestry nebudou odcházet mimo zdravotnictví, že nebudete mít lékaře.

Musela jsem Vám to napsat, přestože je mi úplně jasné, že je Vám to úplně fuk. Nějaká sestra z Opavy….

Zklamal jste mě.

S pozdravem, Lenka Bazalová

***

Vážená paní Bazalová,

 mrzí mě Vaše slova. Bohužel, rozptyl nebyl mým výmyslem, ale ministerstva práce a sociálních věcí, v jehož gesci je dané nařízení vlády. Ale to není podstatné. Pokud vím, tak v řadě nemocnic ještě probíhá kolektivní vyjednávání s odbory. Platí, že pokud se vedení s odbory nedohodne jinak, mají sestry dostat navýšení příplatku za směnnost 5000 Kč.

Dnes jsem zaznamenal zprávu, že například v nemocnicích Pardubického kraje k tomuto dojde.

Slezská nemocnice v Opavě je příspěvková organizace, tudíž obdržíte navýšení do tarifu ve výši 7%, plus příplatek za směnnost. Sama píšete, že jste dostali pouze návrh, tudíž ani v Opavě není kolektivní vyjednávání u konce.

Budu se informovat na detaily, věřím, že nakonec dojde k dohodě.

AV

Podobné články

Aktuality 26. 9. 2023 / 14:14

Všechno má souvislosti a důsledky

Před pár lety jsem si na jedné konferenci vyslechla názor renomované psycholožky, že normální je chaos.

Aktuality 17. 7. 2023 / 21:58

Setkávání je důležité. Vždyť proč vymýšlet, co už kolegové vyzkoušeli

Neformální setkání členů odborového svazu přineslo výměnu zkušeností v odborové práci, zpětnou vazbu názorové rozmanitosti, vzájemné vyslechnutí si, co nás, zaměstnance-odboráře, trápí.

Aktuality 17. 7. 2023 / 19:54

Na začátku jsem si myslela, že nás bude dvacet

Uděláme happeningový pochod „Proti zlým časům – za důstojný život“. I kdyby nás bylo pár, projdeme se s píšťalkami po Zlíně...

Načíst další
 
Napište nám