Každá nová vláda se zavazuje snižovat byrokracii a přitom dělá přesný opak. Troufám si přímo sdělit, že pod lobbingem byrokratů, bank, případně jiných institucí, které se rády, a hlavně finančně, přiživí. Po nedávném schválení veřejných opatrovníků, na které se našla ve státním rozpočtu zhruba půlmiliarda korun, zatímco na vlastní provádění sociálních služeb se těžko hledá, nyní uvádím další do očí bijící případ. Týká se pobytových zařízení sociálních služeb, hlavně pro klienty s omezením svéprávnosti.
Dosud se posílala převážná část důchodů na tzv. hromadném výplatním seznamu důchodů přímo pobytovým zařízením sociálních služeb. Ta vypočetla úhradu, odečetla to z důchodu a se zbytkem peněz spolu s opatrovníkem hospodařila jako s kapesným. Nyní, údajně na základě nového občanského zákoníku, bude správa sociálního zabezpečení posílat všechny důchody jednotlivě opatrovníkům a ti následně budou přeposílat úhradu nebo celý důchod poskytovateli pobytových sociálních služeb. Takže jinak řečeno, místo jedné platby bude počet plateb ze správy důchodového zabezpečení odpovídat počtu klientů zařízení a to navíc krát dvě, protože opatrovník tuto platbu musí přeposlat poskytovateli. Čili místo jednoduchého systému, bude prudký nárůst plateb přes banky či dokonce poštovními poukázkami.
A kdo z toho bude profitovat? Banky, které budou více inkasovat z poplatků za přijaté či dokonce odeslané platby. Ale hlavně exekutoři, kteří budou vymáhat úhrady, které se v mnohých případech nedostanou od opatrovníků k poskytovatelům sociálních služeb.
A kdo na tom bude nejvíce tratit? Poskytovatelé sociálních služeb! Prudce jim naroste administrativa s evidencí jednotlivých plateb a naroste i počet tzv. nedobytných pohledávek. Bude potřeba dalších THP pracovníků v sociálních službách. Ať někdo spočítá, co to bude stát! Můžeme počítat, že u každého poskytovatele pobytových sociálních služeb naroste počet zaměstnanců o jednoho. Stoupne i počet soudních řízení.
A kdo si mne ruce? Byrokrati, schovávající se za ochránce lidských práv? Tvůrci oněch paragrafů občanského zákoníku? Či dokonce úředníci ministerstev a tvůrci oněch nařízení za provize od těch, kteří na tom vydělají? Či snad vláda a poslanci za další byrokratická nařízení, aby mohli opět hlásat, jak odstraňují byrokracii? Nebo bude zřízena další protibyrokratická komise?