V tomto volebním období vlády se sešel již počtvrté tripartitní pracovní tým pro sociální otázky (sociální tripartita), a to dne 29. června 2023 na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Hlavními body programu byly zpráva o průběhu sociální reformy a platy a mzdy – odměňování v sociálních službách.
K průběžné zprávě o průběhu sociální reformy byl zaslán před jednáním materiál a na jednání byla podaná podrobnější informace. Následovala diskuze sociálních partnerů. Odbor koncepce sociálních služeb a sociální práce pracuje a koordinuje proces příprav sociálních reforem, které se dotýkají tří právních norem: zákona o ochraně dětí a podpoře rodiny, komplexní novely zákona o sociálních službách a nového profesního zákona pro sociální pracovníky. Byly probrány dvě připravované právní normy.
Připravovaná legislativa
Cílem právní normy profesního zákona je jednak právně regulovat výkon sociální práce tak, aby byl sociálním pracovníkům poskytnut prostor, ochrana, ale i kompetence k profesionálnímu výkonu činností sociální práce. Dalším záměrem je rovněž zvýšení dostupnosti sociální práce pro osoby v nepříznivé sociální situaci. Pro oblast sociální ochrany vytvořit podmínky pro koordinaci, součinnost všech aktérů, kteří se na podpoře, pomoci osobám v tíživé životní situaci podílejí.
Dále je připravovaná tzv. malá technická novela zákona o sociálních službách, kde by mělo v dohledné době dojít k vypořádání připomínek.
Byli jsme seznámeni s postupem prací na velké novele zákona o sociálních službách, která by se měla věnovat legislativním úpravám v oblasti financování, plánování a síťování sociálních služeb a sociální práce. Práce na novele zákona probíhá ve skupinách, jsou shromažďovány náměty, které by měly být podkladem pro teze legislativních úprav.
Odměňování v sociálních službách
Další bod jednání směřoval k odměňování v sociálních službách platem a mzdou. K tomuto bodu nám byly zaslány podrobné tabulky a grafy – viz níže jako soubor ke stažení.
V diskuzi jsme se věnovali nejen odměňování v sociálních službách, ale i oblasti sociální správy. Zásadním tématem bylo odměňování sociálních pracovníků v obcích, a to zejména z důvodu zásadní role této části veřejné správy při připravovaných legislativních změnách. Stěžení otázkou bylo také financování přenesené působnosti realizované na úrovni obcí s rozšířenou působností, které je již nyní ve velmi špatném stavu.
Ministerstvo práce a sociální věcí deklarovalo, že sociální práce v obcích bude v systému klíčová. MPSV si uvědomuje, že sociální práce v obcích je velmi náročná. Proto je potřebné nastavit systém, který bude transparentní.
Diskuse se také dotkla rozdílů v odměňování u zaměstnavatelů odměňujících mzdou oproti platu. Nástrojem řešení za odbory by bylo uzavření kolektivní smlouvy vyššího stupně.
K tomuto bodu byla přijata stanoviska zaměstnavatelů a odborů, v nichž společně požadují postupné sbližování příloh č. 1 a příloh č. 2 až ke sloučení těchto dvou příloh ve smyslu zániku přílohy č. 1. Jde o krok, který povede ke zvýšení odměňování nejméně a nejhůře odměňovaných profesí a zároveň to povede ke snížení diskriminace v odměňování v některých profesích.
Sociální partneři společně požadují nastavení spravedlivých podmínek financování sociálních služeb tak, aby všichni poskytovatelé sociálních služeb dostávali stejné finanční prostředky za stejné nebo velmi srovnatelné výkony sociálních služeb. Sociální partneři nesouhlasí v rámci tzv. konsolidačního balíčku s rušením daňově uznatelných zaměstnaneckých benefitů a se snížením objemu tvorby FKSP z 2 % na 1 %.
Zaměstnavatelé nesouhlasí s případným snížením základních platových tarifů v roce 2024.
Odbory požadují zvýšení základních platových tarifů pro rok 2024 minimálně o 5 %.
Předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková a následně i předseda LOK-SČL Martin Engel za delegaci zástupců zaměstnanců vyjádřili zásadní nesouhlas s postupem MPSV při schvalování tzv. transpoziční novely zákoníku práce. Úpravou přesčasové práce ve zdravotnictví, podle zástupců odborů, porušila vláda, potažmo MPSV džentlmenskou dohodu. Ministr Marian Jurečka při projednávání uvedl, že neměl nesouhlasné stanovisko a že návrh bylo projednán se sociálními partnery. To se ovšem, jak potvrdili i zástupci zaměstnavatelů, nezakládá na pravdě.
Odbory žádají vedoucí pracovního týmu, aby tento ostrý nesouhlas projednala s ministrem Jurečkou a informovala o reakci pana ministra na příštím jednání pracovního týmu. Odbory a zaměstnavatelé vznesli úkoly na další jednání pracovního týmu. Požadují, aby MPSV doplnilo podklady o přehledu počtů sociálních pracovníků pracujících na obecních úřadech obcí s rozšířenou působností. Dále by chtěli projednat návrh kapitoly 313 státního rozpočtu na příští rok. Delegace odborů i zaměstnavatelů požádaly o doplnění podkladů o informace o dalších právních předpisech, jejichž změna se v rámci „sociální reformy“ připravuje, zejména o důchodové reformě, ale také o současném stavu reformy psychiatrické péče v návaznosti na dopady do sociální oblasti.