Společná tisková konference odborových svazů zastupujících zaměstnance veřejných služeb a veřejné správy se konala ve čtvrtek 2. listopadu v Praze. Hlavním tématem bylo odměňování těchto zaměstnanců státu a nevedení důstojného sociálního dialogu ze strany státu.
Záznam tiskové konference najdete na: https://www.cmkos.cz/cs/obsah/219/video-platy-ve-verejnem-sektoru-narusenisocialniho-dialogu/334614 (od 9. minuty)
Předseda OS státních orgánů a organizací Pavel Bednář na úvod zdůraznil, že odborové svazy chtějí touto tiskovou konferencí vyjádřit zásadní nesouhlas s nečinností ministra Mariana Jurečky, který je garantem odměňování zaměstnanců veřejného sektoru. Připomněl, že odborové svazy kvůli platům na rok 2024 oslovily již 30. března premiéra Petra Fialu a chtěly o nich jednat s pětikoalicí. Na dopis nebylo reagováno. Proto 24. května od odborů premiérovi odešel další dopis ve stejném duchu. Opět bez reakce. Potom několikrát kontaktovaly Ministerstvo práce a sociálních věcí a ministra Jurečku. Až 22. září se uskutečnilo jediné jednání na téma platy ve veřejném sektoru. Jednání mělo pokračovat v říjnu. Ale ministr Jurečka tento svůj slib nesplnil a do konce října jednání nesvolal. Odboráři jsou velmi zklamaní. Vnímají to jako plivnutí do tváře sociálnímu partnerovi, jako porušení sociálního dialogu, možná i jako konec sociálního smíru. Vyzývají pana premiéra, aby svojí autoritou vyvodil důsledky z nečinnosti ministra Jurečky, a zároveň ho vyzývají, aby nastolil sociální dialog. Ten zde funguje jen omezeně a na platformě bipartity. Například když se vláda rozhodla snížit prostředky na platy o 2 %, odborům to nikdo neřekl, dozvěděly se to z médií. A o tom, že vláda nechce zvýšit tarify, se odbory dozvěděly takřka po měsíci.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula řekl, že situace je vážná, že místo jednání po březnovém dopise odborů přišel 15. května konsolidační balíček. I tehdy odbory řekly, pojďme o tom jednat. Konsolidační balíček obsahoval návrh na snížení platů zaměstnanců, kteří jsou odměňováni z veřejných rozpočtů. To se ještě několikrát opakovalo. Ve veřejné správě bude na konci roku propad platů 19 %. A potom se všichni diví, že už několik měsíců po sobě máme pokles hospodářství. No to je logické, lidé se bojí budoucnosti, do toho přicházejí zprávy o zdražení energií, zdražení tepla atd. Nečinnost vlády je velmi vážná a může ve svém důsledku znamenat zhoršení veřejných služeb pro občany.
Proto také vzniklo v rámci ČMKOS jednoznačné rozhodnutí odborových svazů uspořádat 27. listopadu 2023 v den výročí generální stávky Den protestů ČMKOS. Je smutné, že místo toho, aby seděly za jednacím stolem, musejí odbory svolávat tiskové konference. Ve skutečnosti objem platových prostředků se nemá snížit o avizovaná 2 %, ale o 3,5 %, navíc se na 50 % snižuje FKSP, snižují se benefity. Situace už je hraniční. Odbory jsou připraveny vést sociální dialog, chtějí vést sociální dialog, ale chtějí skutečný sociální dialog. Chtějí debatovat o minimální mzdě, chtějí vidět prorůstová opatření ve prospěch České republiky.
Předsedkyně OS zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková připomněla, že obdobnou situaci už jsme v České republice zažili několikrát, kdy se v době zvyšování cen základních životních potřeb snižovaly platy. Že je to velice špatně, potvrdila i recese v letech 2009-2010. K prosperitě se nedá proškrtat.
Odborový svaz se s ministrem Jurečkou na základě jeho výzvy, aby odboráři jednali se svými resortními ministry, sešel. Zúčastnili se kolegové ze sociálních služeb z celé České republiky. Ovšem na jejich sdělení, že dva roky neměli navýšení svých platů, které patří k nejnižším v ČR, ministr nereagoval. Požádali ho, aby se ve vládě zasadil o zvýšení tarifů, na to odpověděl, že ve vládě není shoda. Argumentovali, že on je člen vlády a on by měl dát návrh na zvýšení tarifů. Na to odpověď nedostali. Požadavek na zvýšení tarifů pořád trvá a je to prorůstový požadavek, protože lidé tady peníze utratí a přínos z toho budou mít i veřejné finance, ve zdravotním pojištění, v důchodovém systému.
ČMKOS připravila komplexní pozměňovací návrh týkající se FKSP a benefitů, byl i za zaměstnavatele, ani v této oblasti se nejednalo. Zaměstnanci, kteří jsou extrémně podhodnocení, mají navíc přijít o dosavadní benefity, takže mnoho z nich nebude moci například poslat dítě na tábor.
Z našeho resortu se situace úsporných opatření týká hlavně hygienické služby. Před dvěma roky v době covidu se navyšovaly počty zaměstnanců hygienické služby, všichni uznali, že hygienická služba je zásadní pro veřejné zdraví. Dnes se v hygienické službě hledají úspory tak, že se propouští část odborných pracovníků. Hrozí, že hygienická služba nebude moci kvalitně plnit své základní úkoly.
Vidíme opravdu velké problémy, chceme, aby vláda jednala, a určitě svoji nespokojenost vyjádříme 27. listopadu s ostatními odborovými svazy.
Předseda Českomoravského OS pracovníků školství František Dobšík označil vzdělávání za ošizenou prioritu. Škrty, které převažují nad plusy, jsou hlavně vůči nepedagogickým pracovníkům velmi nefér. Vzdělávání je některými vnímáno jako černá díry, ale ve skutečnosti je to naše společná budoucnost. Skutečnost, že jediným učitelům má být přidáno, je strašně nefér vůči ostatním kolegům z veřejných služeb. Nechceme se nechat rozdělovat! Nás už rozdělili na učitele, ostatní pedagogy a nepedagogy. Pokud se návrh rozpočtu neupraví, je odborový svaz připraven se do protestu 27. listopadu výrazně zapojit.
Předseda OS hasičů Jiří Jílek uvedl, že v Hasičském záchranném sboru ČR a u Policie ČR dochází k propouštění civilních zaměstnanců. Když se u hasičů sníží objem prostředků na platy o 2 %, rozpustí se veškeré volné složky, stabilizační příplatek, odměny. Přitom jsou v situaci, kdy potřebují nabrat lidi. Nemůžu nabrat lidi, když u nich chci vzdělání, fyzické předpoklady, psychické předpoklady, chci, aby odpracovali 240 hodin měsíčně, a nabídnu jim 30 tisíc hrubého. Je zvědavý, jak dopadne pondělní jednání s ministrem vnitra Vítem Rakušanem, jak uchopí to, aby byla stále zajištěna bezpečnost.
Předsedkyně OS pracovníků knihoven Iveta Bergerová řekla, že situace v kultuře je velmi špatná, zaměstnanci jsou zařazeni v první platové tabulce a mnoho stupňů této tabulky je pod minimální mzdou i pod zaručenou mzdou, takže často musí mít i další zaměstnání. Knihovnice s vysokoškolským vzděláním má po pětatřiceti letech praxe 35-37 tisíc korun hrubého. To není dobrá perspektiva pro nikoho.
Předseda UNIE – OS profesionálních zpěváků ČR Richard Rokos připomněl iniciativu Nenechme kulturu utichnout, která je výrazem nespokojenosti umělců s financováním kultury obecně. Není přijatelné, aby si umělci museli shánět ještě druhé zaměstnání, aby se mohli věnovat svému umění.