Spolu můžeme cokoliv!

Tak jako jsou důležité mezníky v životě člověka, jsou důležité chvíle i v existenci odborového svazu. Jeden z nich máme právě za sebou – VIII. sjezd. Jeho delegáti hodnotili činnost, schvalovali program a dokumenty na příští čtyři roky a volili nové vedení svazu. Sjezd a jeho průběh je popsán na našich webových stránkách a v předcházejícím Bulletinu. Hodnocení průběhu sjezdu je spíše na delegátech, i když doufám, že byli spokojení. Přesto bych se ke sjezdu chtěla vrátit. Myslím, že je důležité, abychom plody naší práce prezentovali.

Připomínám, že na sjezdu vystoupila řada významných hostů. Jako první prezentoval své názory na zdravotnictví a sociální služby premiér Andrej Babiš. Delegáti měli možnost diskutovat jak s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou, tak s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Pozvání přijala také předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Mračková Vildumetzová. Na sjezdu nechyběli ani zaměstnavatelé – prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký, předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich a prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR Marek Slabý. Videozdravici zaslal předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása, za pacienty vystoupil prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár. S prezentaci k současnému postavení sester vystoupila členka prezidia České asociace sester Veronika di Cara.

Na sjezdu samozřejmě nemohli chybět další odboráři. Předseda ČMKOS Josef Středula se svoji výbornou prezentací nadzvedl přítomné. Ohlas vzbudila také zdravice místopředsedkyně ČMKOS Radky Sokolové. Předseda LOK-SČL Marin Engel se vrátil k pracovním podmínkám v nemocnicích. Předseda Slovenského odborového svazu zdravotnictví a sociálních služeb Anton Szalay předal pozdravy slovenských kolegů.

Úvod sjezdu byl opravdu reprezentativní. Všichni hosté dostali časový prostor, který potřebovali, a tak měli delegáti možnost dotazů podle zájmu.

Po slavnostním zahájení a vystoupení hostů jsme poděkovali dlouholetým členům OS za jejich práci. Ocenění Čestný člen OSZSP ČR obdrželi Helenka Šebestová, Miroslav Studený a Jiří Schlanger.

Večer jsme si společně užili při pěkných písničkách a tanci.

Druhý den jsme opět intenzivně jednali. Úvodem delegáti shlédli půlhodinovou videoprojekci o práci svazu v uplynulém období. Následně disciplinovaně, ale bouřlivě projednali zásadní dokumenty a ty pak většinově demokraticky schválili. Odpoledne bylo zvoleno nové vedení svazu.

Dovolte, abych vám všem touto cestou ještě jednou poděkovala za nominace a podporu. Je mně ctí být předsedkyní našeho svazu. Také bych vám všem chtěla poděkovat za výbornou spolupráci a našim zaměstnancům za kvalitní práci.

Zvlášť bych také ráda poděkovala Ivaně Břeňkové, která se rozhodla již nekandidovat, za její vynikající a dlouholetou práci ve prospěch lidí. „Válčily“ jsme spolu 12 let. Vzájemně jsme se doplňovaly, někdy jsme se v názorech rozcházely, ale když bylo potřeba, tak jsme šly tvrdě za našimi cíli. Spolu jsme organizovaly protesty, připomínkovaly zákony a pomáhaly. Ivano, děkuji a jsem ráda, že zůstáváš.

Za společnou čtyřletou spolupráci velice děkuji také Lubošovi Franclovi, speciální poděkování mu patří za obrovský kus práce odvedený v souvislosti s programem evidence členů odborového svazu. A těším se na další společné čtyři roky.

Zároveň jsem také ráda za posilu týmu, za Janu Hnykovou.

Věřím, že s Lubošem a Janou budeme dobrá parta a vše posuneme dál.

Odborová práce není o jednotlivci, je o spolupráci, o vzájemné pomoci, pochopení a podpoře. To všechno vy ovšem znáte a o tom byl poslední den sjezdu. Diskutovali jsme, jak zlepšit fungování svazu, jakým směrem zaměřit náš program, co chceme.

Máme toho před sebou hodně. Věřím, že společně to zvládneme. Víme, co chceme, a umíme to. My odboráři jsme naladěni na stejné vlny. Našim krédem je pomoc tomu druhému. Važme si naší pospolitosti a vzájemnosti.

A protože se blíží Vánoce, tak bych vám a vašim blízkým velmi ráda popřála, ať je prožijete v pohodě obklopeni těmi, které máte rádi. Do nového roku hodně štěstí, lásky, zdraví a spokojenosti. Těším se na příští spolupráci a na nové setkávání. Spolu můžeme cokoliv. DĚKUJI.

Aktuality 13. 6. 2024 / 12:43

V záludném návrhu vidím pokus o likvidaci odborů

Události posledních měsíců mě nutí hodně přemýšlet. Dá se věřit politikům? Předvolební sliby nic neznamenají? Podepsané dohody nic neznamenají?

Aktuality 19. 5. 2024 / 20:51

Změny ve zdravotnictví opět k horšímu – publikovali jsme

Poslední návrhy Ministerstva zdravotnictví jsou ve svém celku nepřijatelné a směřují k další komercializaci českého zdravotnictví.

Aktuality 17. 4. 2024 / 22:03

Ve veřejném zdravotním pojištění hrozí velmi nebezpečné změny

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění přináší na první pohled zajímavé, ale ve skutečnosti velmi nebezpečné změny.