Ve dnech 11. a 12. září 2023 se odboráři ze zařízení sociálních služeb v Bratislavě zúčastnili semináře pořádaného Slovenským odborovým svazem zdravotnictví a sociálních služeb. Slovenští kolegové ve spolupráci s naším odborovým svazem připravili pro účastníky bohatý program se zajímavými přednáškami, měli jsme prostor pro předání si zkušeností v péči o klienty a vzájemně jsme se obohatili o nové informace ze sociální oblasti.
Témata přednášek byla různorodá, jejich účelem bylo informovat přítomné o současné situaci v sociálních službách v České a Slovenské republice s dopadem na zaměstnance, klienty a občany. Přednášky „Transformace psychiatrické péče a dopad do sociálních služeb“ měly české kolegy seznámit se současným vývojem reformy na Slovensku a slovenským kolegům přiblížit průběh reformy psychiatrické péče o lidi s duševním onemocněním v České republice.
Přítomni byli seznámeni s cíli Strategie reformy psychiatrické péče, která byla schválena v roce 2013 Ministerstvem zdravotnictví, a s dalšími dokumenty, jejichž předmětem je změna poskytované péče o duševně nemocné z institucionálního modelu na komunitní způsob. Dále s finančním zajištěním reformy prostřednictvím projektů, a to určených nejen na měkké projekty, ale i na investice a rekonstrukce. Také byli seznámeni se změnami v systému péče o osoby s duševním onemocněním – důraz na primární zdravotní a psychiatrickou péči, rozšíření komunitní péče, vznik nových služeb (centra duševního zdraví), redukce dlouhodobé lůžkové péče, zaměření na kvalitu života a rozvoj schopností lidí s duševním onemocněním.
Cíle a vize byly následně porovnány s realitou v praxi po 10 letech od zahájení reformy. Realita v systému péče o osoby s duševním onemocněním je zcela odlišná od původního záměru. Nespolupráce resortů, nepropojení zdravotních a sociálních služeb, chybí síť psychiatrických ambulancí, chybí ambulance klinických psychologů, chybí personál nelékařských pracovníků – psychiatrické sestry a terénní psychiatrické sestry, není nastaven systém spolupráce složek psychiatrické péče, vznik center duševního zdraví se zastavil, komunitní služby jsou drahé, neprobíhá informovanost veřejnosti o reformě psychiatrické péče, chybí informovanost a podpora rodinných příslušníků dlouhodobě vystavených zátěži péče o blízké s duševním onemocněním, nejsou nasmlouvány výkony u zdravotních pojišťoven, nedošlo k plánovaným legislativním změnám…
Realita v systému psychiatrické péče má primární dopad na lidi s duševním onemocněním. Nepřipravenost terénu, chybějící systém komunitní péče ve formě pomoci, podpory a terapie, nedostatečně zmapované potřeby propuštěných pacientů a nepřipravenost na život v komunitě vedou k dekompenzaci lidí s duševním onemocněním propuštěných z psychiatrických nemocnic. Následkem jsou opakované hospitalizace, dopad na záchranné zdravotní služby a v neposlední řadě na poskytovatele sociálních služeb.
A jakou roli v reformě psychiatrické péče hrají sociální služby? Zpočátku sociální služby neměly v reformě své místo, v současné době se stávají významným partnerem pro propuštěné pacienty z psychiatrických nemocnic. Do sociálních služeb přicházejí klienti, kteří tam nepatří, jsou nedostatečně zaléčeni, narušují soužití v zařízeních neodpovídajících jejich potřebám. Chybějí uzavřená oddělení, odpovídající návazné služby, chybí personál v přímé péči, aby mohly být služby klientům poskytovány dle individuálních potřeb, chybějí psychiatři a psychiatrické sestry
Odborový svaz se aktivně zabývá reformou psychiatrické péče a jejím dopadem na zaměstnance zdravotních a sociálních služeb. Odborový svaz podporuje cíl reformy „Zlepšit kvalitu života lidí s duševním onemocněním“ s primární orientací na potřeby osob s duševním onemocněním, na personál a finanční zajištění. Je hlavním iniciátorem kulatých stolů, je zapojen do projektů, podporuje předávání informací mezi resorty. Sekce sociál se reformou pravidelně na svých jednáních zabývá a řeší její dopady na zaměstnance sociálních služeb v oblasti vzdělávání, odměňování, BOZP a personálního zajištění v praxi.