Získávání nových členů je dost problematické, toho jsme si vědomi i v AGELu a Středomoravské nemocniční a. s. Právě Středomoravská nemocniční, kde jsme již deset let, přinesla pro naše zaměstnance nejeden problém. Přešli jsme z tabulkových platů na jiný systém ohodnocení, naše nemocnice zažívaly odchod kvalifikovaných sester a lékařů převážně do státních zařízení, a to Fakultní nemocnice Olomouc nebo Vojenské nemocnice v Olomouci. Někteří odešli do sociálních zařízení nebo domovů pro seniory.
Situace byla v Přerově povážlivá, některé oddělení muselo být pro nedostatek personálu na čas uzavřeno.
Odborové organizace byly napadány, že nic nedělají, málo vyjednávají. A přesto jsme zůstali a vytrvali a dennodenně vysvětlovali lidem, že se situace zlepší.
AGEL pro své nemocnice udělal opravdu mnoho, ať to byly opravy lůžkových zařízení či zvelebení stávajících budov, vybudování nových vyšetřovacích středisek, která byla doménou fakultní nemocnice či Vojenské nemocnice. Objevily se nové laboratoře, CT, magnetické rezonance, přibylo odborných ambulancí na interně, chirurgii, dětském oddělení, gynekologii, hematologii či patologii. Nemocnice změnily svou tvář a vedení spolu s odbory začalo hledat nové zaměstnance. Byly to těžké boje, ale podařilo se naplnit stavy zaměstnanců, kteří ovšem očekávali od kolektivního jednání nejen lepší platy, ale i benefity.
Naše jednání vždy začíná u Sdružení odborových organizací skupiny AGEL, kde všichni předsedové OSZSP ČR i LOK-SČL společně hledali rezervy a možnosti, které přednesou vedení firmy. Výsledkem byla skupinová kolektivní smlouva na dva a potom na čtyři roky. Tato skupinová kolektivní smlouva zaručovala nepodkročitelné minimum, které dostanou všechna zařízení firmy, včetně benefitů.
Potom probíhala kolektivní jednání v každém zařízení, kde byly dány na stůl body dosažené ve skupinové kolektivní smlouvě a další návrhy od odborů stávajících nemocnic. Vše rozhodovala úhradová vyhláška Ministerstva zdravotnictví, ale i přesto jsme hledali možností benefitů, jak vylepšit finanční stránku každého zaměstnance.
Odboráři byli trpěliví, i když neodboráři vedli stále boje, co vlastně děláme. V Přerově výbor ZO přijal benefity i od OSZSP ČR v podobě Zajišťovacího fondu, a to hned od přijetí celostátní konferencí. Lidi začali slyšet na Zajišťovací fond, protože nemocnost byla velká, zvýšila se porodnost i ošetřování člena rodiny. Na toto i na benefity z naší kolektivní smlouvy jsme lákali mladé lidi. Omladili jsme výbor ZO a každý člen výboru sehnal ze svého oddělení nové odboráře. Nebylo to lehké, ale za odcházející zaměstnance jsme dostávali nové členy.
Proto na závěr chci poděkovat svému výboru za podporu a nábor nových členů a věřím, že odborářů začne přibývat. Výsledky s nárůstem 10 % i 12 % mezd, benefity jako je životní pojištění či penzijní připojištění, to se dobře vysvětluje novým kolegyním či kolegům, které chceme získat do našich řad.
Ve čtvrtek 5. dubna máme v Olomouci poradu, kam beru dva nové mladé členy a natočím s nimi video, které bude dokladem, jak my získáváme nové odboráře.