Změny v nemocenském pojištění

Ve Sbírce zákonů byla dne 8. 9. 2021 zveřejněna novela zákona č. 330/2021 Sb., kterým se mění zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony. Účinnost změn je stanovena od 1. ledna 2022. Klíčovými změnami, které tato novela přináší, je snazší cesta k dlouhodobému ošetřovnému, rozšíření okruhu osob pobírajících ošetřovné a delší a pružnější otcovská.

Dlouhodobé ošetřovné

Novelou dochází ke zkrácení doby hospitalizace jako jedné z podmínek pro poskytování dlouhodobého ošetřovného ze 7 dnů po sobě jdoucích na 4 dny po sobě jdoucí. Počítá se do nich i den přijetí do lůžkového zařízení a den propuštění z něho. Podle autorů novely je dosavadní podmínka alespoň sedmidenní hospitalizace neúměrně dlouhá, protože se průměrná doba hospitalizace stále snižuje. Druhá základní podmínka pro dlouhodobé ošetřovné se nemění. Jde o předpoklad, že zdravotní stav osoby po propuštění z hospitalizace do domácího prostředí bude nezbytně vyžadovat poskytování dlouhodobé péče po dobu alespoň 30 kalendářních dnů.

Současně u osob v inkurabilním stavu (tj. ve stavu v konečném stadiu nevyléčitelné nemoci s očekávaným koncem života), které vyžadující poskytování paliativní péče a dlouhodobé péče v domácím prostředí, nebude nově vyžadována podmínka hospitalizace. Podle autorů novely půjde zejména o pacienty v terminální fázi onkologické nemoci, se selháváním životně důležitých orgánů (srdce, plic, jater), se spinální svalovou atrofií nebo jiným neurologickým postižením v konečné fázi života.

Třetí změna se týká lhůty pro podání žádosti o dlouhodobé ošetřovné, respektive pro její první krok. Nově pokud nebude rozhodnutí o vzniku potřeby dlouhodobé péče vydáno v den propuštění ošetřované osoby z hospitalizace, rozhodne ošetřující lékař poskytovatele zdravotních služeb lůžkové péče o vzniku potřeby dlouhodobé péče do 3 pracovních dnů ode dne podání žádosti. Žádost lze podat do 8 dnů po dni propuštění ošetřované osoby z hospitalizace.

Rozšíření okruhu oprávněných osob u ošetřovného

Podle dosavadní právní úpravy obsažené v § 39 zákona o nemocenském pojištění je ošetřovné poskytováno pouze při splnění podmínky soužití ošetřující a ošetřované osoby v (společné) domácnosti; to neplatí v případě ošetřování dítěte mladšího 10 let jeho rodičem, ti na něj dosáhnou i v případě, že bydlí jinde než dítě – typicky po rozvodu nebo rozchodu.

Novela rozšiřuje okruh oprávněných osob, u nichž se nevyžaduje soužití ošetřující a ošetřované osoby ve společné domácnosti, o blízké příbuzné. Nově se již nebude vztahovat pouze na osoby žijící ve společné domácnosti, ale ošetřovné budou moci čerpat i další blízcí příbuzní, kteří se budou o nemocného starat. Okruh osob se nově vymezuje takto:

  • příbuzní v linii přímé, tedy přímí předci nebo potomci: rodiče, prarodiče, děti, vnoučata aj.,
  • sourozenci, a to jak „plnorodí“ (s oběma shodnými rodiči), tak „polorodí“ (s jedním shodným rodičem),
  • manžel či manželka, registrovaný partner či registrovaná partnerka,
  • rodiče manžela (manželky) či registrovaného partnera (registrované partnerky).

Od roku 2022 tedy získají členové „širší rodiny“ mimo domácnost nárok nejenom na ošetřovné jako dávku nemocenského pojištění, ale i na související pracovní volno – ošetřování člena rodiny.

Autoři novely předpokládají, že rozšíření okruhu oprávněných osob zvýší počet čerpání ošetřovného o zhruba 120 000 ročně, zejména kvůli ošetřování osob ve vyšším věku. Proč se vlastně pravidla pro ošetřovné zmírní? Autoři novely argumentují společenskými změnami v posledních desetiletích. Dospělé děti žijí čím dál častěji odděleně od svých rodičů – a to nejen v jiném bytě, domě, ale mnohdy i v jiném městě. Současně se prodlužuje délka života, zlepšuje se zdravotní péče, takže podle autorů stoupá potřeba starat se o stárnoucí rodiče.

Dávka otcovské poporodní péče, tzv. otcovská

Poměrně výraznou změnu od 1. ledna 2022 přinese novela i pro novopečené tatínky. Dávka otcovské poporodní péče půjde nově čerpat dva týdny namísto dosavadního jednoho týdne. Tato změna reflektuje jeden z požadavků Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1158 ze dne 20. června 2019 o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících osob a o zrušení směrnice Rady 2010/18/ EU.

Současně dojde k prodloužení období, ve kterém může být dávka čerpána. Otcovská náleží, pokud nástup na otcovskou nastal v období 6 týdnů ode dne narození dítěte nebo ode dne převzetí dítěte do péče. Jde-li o narozené dítě, toto období se prodlužuje o kalendářní dny, po které bylo dítě hospitalizováno ze zdravotních důvodů na straně dítěte nebo matky dítěte, a které spadají do období 6 týdnů ode dne narození dítěte. Tato změna má ošetřit případy, kdy je dítě v období prvých 6 týdnů ode dne narození hospitalizováno např. v inkubátoru nebo musí v nemocnici zůstat déle z jiných důvodů. I když i v takovéto situaci otcovská náleží, je zjevné, že svůj účel v období hospitalizace dítěte nemůže plnit v celé své šíři zamýšlených dopadů. Nově tak bude mít možnost si volno vyčerpat nejen během prvních šesti týdnů ode dne narození dítěte, ale i později.

Změna právní úpravy v oblasti nemocenského pojištění se samozřejmě promítne i do zákoníku práce a dalších právních předpisů, které zaručí zaměstnancům účastným nemocenského pojištění poskytnutí pracovního či služebního volna z důvodu krátkodobého ošetřování nebo péče člena rodiny ve všech případech, kdy nárok na dávku z důvodu ošetřování bude vznikat.

Podobné články

Aktuality 20. 5. 2025 / 22:12

Novela zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách

Všeobecně trochu stranou pozornosti vedle tzv. flexinovely zákoníku práce zůstává skutečnost, že touto novelou se mění i zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách.

Aktuality 16. 5. 2025 / 21:34

Co přináší tzv. flexibilní novela zákoníku práce od 1. 6. 2025?

Přinášíme přehled hlavních změn, které od 1. června 2025 přináší tzv. flexibilní novela zákoníku práce.

Aktuality 16. 5. 2025 / 21:19

Novela zákoníku práce mění právní úpravu zkušební doby

Tzv. flexibilní novela zákoníku práce přináší zaměstnavateli a zaměstnanci možnost sjednat při vzniku pracovního poměru delší zkušební dobu.

Načíst další
 
Napište nám