Evropská strategie sociální péče 2022

Evropská komise sdělila, že navrhne evropskou strategii sociální péče. Strategie se bude týkat uživatelů všech druhů sociální péče, poskytovatelů i zaměstnanců. Evropští odboráři a zaměstnavatelé požadují spolupráci. Evropská federace odborových svazů veřejných služeb (EPSU) a Federace evropských sociálních zaměstnavatelů (FESE) se problémům sociální péče věnují dlouhodobě, na spolupráci jsou připraveni, proto iniciativu Evropské komise přijali pozitivně.

Zaměstnavatelé a odbory již zveřejnili společný dokument k připravované strategii, ve kterém upozorňují Evropskou komisi na potíže resortu sociálních služeb. Aby bylo možné dosáhnout cenově dostupných a vysoce kvalitních sociálních služeb, musí evropská strategie péče zdůraznit klíčovou úlohu péče, potřebu financí, zaměstnanců a měla by doložit data o předpokládané potřebě rozsahu jednotlivých druhů péče. Evropská strategie péče musí podle odborů a zaměstnavatelů vzít v úvahu integrovaný přístup k péči, poskytování zdravotní péče a sociální péče, poskytování neformální a formální péče, rezidenční, domácí a komunitní péči.

Pro zaměstnance je nutné zajistit kvalitní pracovní podmínky, přiměřené platy, odbornou přípravu a kariérní postup, zdravé a bezpečné pracoviště, zajištění náboru zaměstnanců a udržení stávajících.

Financování sociálních služeb je nutné brát jako investici do budoucnosti, nikoli jako pouhé náklady. Jedním z nutných bodů je zvýšení atraktivity povolání, zlepšení veřejného obrazu sociální péče. Posledním, ale důležitým bodem strategie musí být uvedení významu rozvoje sociálního dialogu a podpory kolektivního vyjednávání.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR se aktivně zapojil do rozhovorů o podnětech a problémech sociální péče. Děkuji všem členům a členkám sekce sociál za podněty, za osobní účast při rozhovorech děkuji Mgr. Marcele Holčákové, Ing. Tomáši Havláskovi a místopředsedkyni odborového svazu Mgr. Janě Hnykové.

Aktuality 16. 7. 2024 / 13:24

Výzva kolegyním a kolegům ze sociálních služeb

Od roku 2021 nebyly zvýšeny platové tarify přílohy č. 2 nařízení vlády, tedy platy zaměstnancům přímé péče a sociálním pracovníkům v sociálních službách.

Aktuality 14. 7. 2024 / 21:19

iWorCon pro zlepšení podmínek zaměstnanců v sociálních službách

EPSU, výbor sektorového sociálního dialogu pro sociální služby (EPSU HSS) a Federace evropských sociálních partnerů (FESE) se zasadily o projekt pro zaměstnance v sociálních službách pod názvem iWorCon.

Aktuality 24. 6. 2024 / 14:13

Závěrečná konference k projektu PERHOUSE

V pátek 21. června 2024 se konala on-line závěrečná konference projektu PERHOUSE, jenž se věnoval práci a službám, které zaměstnanci vykonávají v domácnostech ve střední a východní Evropě.