V pondělí 13. března se na Ministerstvu zdravotnictví setkalo vedení ministerstva, vedení odborového svazu a výbor sekce pracovníků hygienické sekce služby. Na poslední chvíli byl omluven ministr zdravotnictví prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc.,MBA, EBIR, který po zdržení z předchozích jednání zamířil do Bruselu. Rádi jej příště na společném jednání uvítáme.
Přítomni byli hlavní hygienička ČR a vrchní ředitelka pro ochranu a podporu veřejného zdraví MUDr. Pavla Svrčinová, Ph.D., náměstek ministra Bc. Josef Pavlovic, státní tajemník Ministerstva zdravotnictví Mgr. Stanislav Měšťan, ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Mgr. Matyáš Fošum.
Za odborový svaz se jednání se účastnili předsedkyně Bc. Dagmar Žitníková, vedoucí právního a sociálního oddělení OS Ing. Ivana Břeňková, řídící sekce pracovníků hygienické služby MUDr. Gacka Slavíková, garantka sekce za výkonnou radu OS Bc. Lada Cinegrová, členové výboru a pracovní skupiny sekce Hana Michálková, Alena Wilhelmová, Ivana Vaňoučková, Jana Rusfelová, MVDr. Zuzana Bartošová, Jana Němcová a Ing. Jiří Pohořalý.
K čemu jsme dospěli? O čem jsme jednali?
První bodem byla centralizace hygienické služby, která by měla být řešena právní úpravou zákona č. 258/2000 Sb., o zdraví o péči lidu, v platném znění.
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová nám sdělila, že vznikne 14 pracovišť, mapujících stávající počet krajských hygienických stanic. Vedoucí v čele těchto krajských pracoviště bude styčným důstojníkem pro jednání s hejtmany krajů. Odborní pracovníci by se neměli obávat ztráty zaměstnání. Mělo by dojít k modernizaci a digitalizaci hygienické služby.
Naše dotazy se nesly v duchu: Co bude se stávajícími územními pracovišti? Jaký bude jejich osud?
Všichni zástupci ministerstva zdůraznili, že záměrem centralizace není stávající územní pracoviště rušit. Vše bude v gesci vedení nově vzniklého krajského uskupení. Zde je nutno podotknout, že vše bude otázkou financí. Zástupci odborů doufají, že odbornost, potřebnost a dostupnost hygienické služby jako orgánu ochrany veřejného zdraví bude zachována.
Hlavní hygieničkou byl nastíněn záměr ustanovit cca 12 odborných oblastí, které by byly spravovány odborníky z řad hygieniků v rámci celé republiky. Tito by sjednotili danou problematiku. Není nezbytně nutné, aby tato centra byla v Praze.
Byla projednávána otázka kategorizací prací v rámci oboru hygieny práce. Přítomní byli ujištěni, že vstupní lékařské prohlídky při příjmu zaměstnance do nového zaměstnání, zůstanou zachovány.
Dalším bodem jednání bylo možné přidělení voucherů určených pro zdravotníky za práci v rámci covidu v uplynulých letech. Finance jsou k dispozici na Ministerstvu zdravotnictví, ale bohužel tyto finance byly přiděleny vládou a Ministerstvem financí účelově, pro zdravotníky. Hygienická služba v současné době spadá pod služební zákon a zaměstnanci jsou úředníci. Odbory navrhovaly přidělení financí a jejich možné převedení s možností vyplacení odměn, to ovšem z důvodu účelového přidělení nelze.
Třetím bodem našeho jednání bylo jako vždy zajištění financí jak pro hygienické stanice, tak pro zdravotní ústavy i Státní zdravotní ústav. Vzhledem k tomu, že na jednání nebyla přítomna Ing. Pavla Marešová z oddělení ekonomických analýz, která má finance na starosti, máme svůj dotaz ohledně financí směřovat písemně přímo k ní.
Náměstek Pavlovic ujistil přítomné, že v případě, že by některá krajská hygienická stanice neměla prokazatelně dostatek financí, například z nepředvídatelných důvodů (navýšení platby za energie apod.), je třeba, aby se obrátila na svého zřizovatele Ministerstvo zdravotnictví.
K dotazům na aktuální stav ohledně současného onemocnění covidem jsme následně obdrželi leták Ministerstva zdravotnictví (reinfekce, postcovidový syndrom), za což děkujeme.
Bylo nám přislíbeno, že v druhé polovině dubna 2023 by odborový svaz měl obdržet k připomínkování novelu zákona č. 258/2000Sb., o ochraně veřejného zdraví. Doufejme, že i další jednání budou vedena v konstruktivním duchu.
Foto Ivana Břeňková