Tato zpráva shrnuje činnost sekce pracovníků hygienické služby za období od posledního sjezdu do konce prvního pololetí roku 2024. V tomto období se konalo mnoho akcí, řešily se problémy, které zažívá hygienická služba v souvislosti se snahou o její reorganizaci a snižování počtu pracovníků při navyšování povinností.
Sekce se schází pravidelně cca 1x měsíčně, minimálně 10x do roka. V rámci přípravy právních úprav předpisů souvisejících s ochranou veřejného zdraví jsme připomínkovali řadu právních předpisů.
Jedním z hlavních bodů našich jednání byla personální stabilizace hygienické služby, sekce pracovníků hygienické služby dlouhá léta bojuje proti nesmyslným, nekoncepčním a veřejné zdraví ohrožujícím návrhům různých vládních garnitur. Negativní a destruktivní kroky se v oblasti hygienické služby vždy projevují až ex post. Dlouholeté personální podhodnocení hygienických stanic se plně projevilo v době pandemie COVID-19. Minulá vláda proto rozhodla o posílení hygienické služby a zvýšení počtu odborných pracovníků. Během uplynulých let ale došlo opět k jejich propuštění. Důvod je zřejmý, v rozpočtu Ministerstva zdravotnictví jsou snížené finanční prostředky na systemizovaná místa zaměstnanců.
Sekci se podařilo zorganizovat několik schůzek se zástupci Ministerstva zdravotnictví, hygienických stanic, zdravotních ústavů, Státního zdravotního ústavu a odborového svazu. Jedno z prvních jednání bylo v listopadu 2022 a byla nám zde představena přesnější podoba reorganizace hygienické služby.
V roce 2023 sekce zástupcům Ministerstva zdravotnictví přednesla připomínky k novele zákona o ochraně veřejného zdraví. Koncem roku 2023 byly připomínky v rámci vnitřního připomínkového řízení vypořádány a sekce se mohla seznámit s aktuální organizační strukturou plánované Státní hygienické služby (SHS) na jednání, kde byli přítomni také ředitelé krajských hygienických stanic. Začátkem roku 2024 byly odeslány na Ministerstvo zdravotnictví připomínky v rámci vnějšího připomínkového řízení.
Dalším z hlavních bodů bylo zajištění finančních prostředků pro Státní zdravotní ústav, zdravotní ústavy a krajské hygienické stanice, aby mohlo dojít ke kvalitnímu zajištění pracovních podmínek a aby nedocházelo k propouštění zaměstnanců. Bohužel i přes nesouhlas odborového svazu došlo k několika systematizacím a odebráním pracovních míst. S tím souvisel požadavek sekce na kontrolu katalogu prací a katalogu správních činností, kdy je podobná činnost hrazena rozdílně pro zaměstnance a pro úředníky.
Sekce se zasazovala o to, aby zaměstnanci hygienické služby měli nárok na dotační titul pro „rehabilitace“ v celkovém objemu 16 mil. Kč. Ministerstvo zdravotnictví finance odsouhlasilo, ale tyto prostředky zaměstnancům vyplaceny nebyly. Ve výsledku byly uvolněny finance až v roce 2024, a to formou příspěvku na provoz jednotlivých krajských hygienických stanic, bez možnosti prostředky dostat mezi zaměstnance.
Další činností sekce bylo připomínkování ostatních právních předpisů, vyjadřovala se například k novele zákona o návykových látkách, ke stavebnímu řádu. Obrátili jsme se na Evropskou komisi v rámci odebrání kompetencí výživy hygienické službě.
Ing. Jiří POHOŘALÝ, řídící sekce