Sekce pracovníků hygienické služby Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR zažila několik reforem a změn hygienické služby. Změnilo se postavení zaměstnanců i orgánů ochrany veřejného zdraví. Předchozí reformy z pohledu bývalých a stávajících zaměstnanců, hygieniků i úředníků, nedostaly hygienickou službu do lepšího stavu. V době covidu se ukázalo, jak byla a je hygienická služba společností vnímána, jak se jí rozumí a co se o práci hygienické služby ví.
Je to smutné, že hygienici jsou vnímáni jako nepříjemná kontrola, ovšem hygienická služba je nejen nutnou kontrolou, ale pro naše zdraví je především nutnou prevencí. Dožíváme se sice delšího věku, ale věk, kterého si užíváme ve zdraví, se nezvyšuje. Nezvyšuje se, protože role preventivních opatření je podceňována. Složky hygienické služby jsou orgánem ochrany veřejného zdraví. Veřejné zdraví je zdravotním stavem obyvatelstva a jeho skupin, přičemž tento zdravotní stav je určován souhrnem přírodních, životních a pracovních podmínek a způsobem života.
Nyní je na Ministerstvu zdravotnictví v přípravě opět další restrukturalizace a centralizace hygienické služby. Jaký je záměr? Zvýšení efektivity, odbornosti, zavedení centrálního metodického řízení a zřízení státní hygienické služby. Půjde o krok správným směrem?
Cílem jednání výboru svazové sekce pracovníků hygienické služby je, aby připravovaná novela zákona o ochraně veřejného zdraví nezhoršila postavení hygienické služby, aby se neprováděly další škrty a propouštění zaměstnanců, aby vláda uznala a ocenila nezastupitelnou roli hygienické služby pro ochranu veřejného zdraví.
V Bulletinu informujeme o jednáních výboru sekce a o jednáních na Ministerstvu zdravotnictví pravidelně. Poslední jednání se na ministerstvu skutečnilo 11. července a účastnili se členové výboru sekce (Ing. Jiří Pohořalý (řídící sekce), MUDr. Gacka Slavíková, Ivana Vaňoučková, Alena Wilhelmová, MVDr. Zuzana Bartošová, Mgr. Jana Němcová), garantka za výkonnou radu Bc. Lada Cinegrová, za vedení odborového svazu předsedkyně Bc. Dagmar Žitníková a vedoucí právního a sociálního oddělení Ing. Ivana Břeňková. Ministerstvo zdravotnictví zastoupil náměstek ministra Bc. Josef Pavlovic, hlavní hygienička ČR s postavením vrchní ředitelky pro ochranu a podporu veřejného zdraví MUDr. Pavla Svrčinová, Ph.D., a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Mgr. Matyáš Fošum.
Na toto jednání se výbor sekce připravoval 26. června, a to společně se zaměstnavateli. Předsedkyně Žitníková zde zároveň předala ocenění dlouholeté člence výboru sekce Janě Rusfelové. Velkým oceněním byla také osobní účast ředitelky KHS Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslavy Kotrbové, Ph.D.
Zaměstnavatelům i odborům jde o kvalitní a bezpečnou práci zaměstnanců, o prevenci a ochranu zdraví obyvatel, jde jim o to, aby připravovaná novela postavení hygienické služby nezhoršila.
Výbor sekce byl nespokojen s tím, že před jednáním na Ministerstvu zdravotnictví 11. července neobdržel podkladovou tabulku k vypořádání připomínek, které předložil v rámci vnitřního připomínkového řízení. Tabulka byla promítána přímo na jednání, s tím, že bude rozeslána a odbory se k ní budou moci vyjádřit ve zkráceném termínu. Odbory předložily přibližně 70 připomínek. Ředitel Mgr. Matyáš Fošum sdělil, že některé připomínky byly akceptovány, některé vysvětleny, k ostatním, které ministerstvo nepřijalo, se musí vyjádřit odborový svaz. Celkem bylo k návrhu zákona předloženo 700 připomínek, rozděleny jsou na připomínky ke struktuře hygienické služby a na připomínky k odborné části. Ministerstvo se rozhodlo, že první novela se bude týkat struktury hygienické služby a až poté bude následovat novela ke změnám v odbornosti.
Návrh novely bude řešit změny postavení zdravotních ústavů, Státního zdravotního ústavu a krajských hygienických stanic. Současné dva zdravotní ústavy jsou příspěvkovými organizacemi Ministerstva zdravotnictví se sídlem v Ostravě a v Ústí nad Labem. Novelou by mělo dojít ke sloučení do jednoho zdravotního ústavu v Ostravě. Odbory uplatnily na jednání připomínku, aby v novele zákona nebylo uvedeno sídlo. Ministerstvo tento podnět akceptovalo.
Výbor sekce vznesl dotaz, zda se ministerstvo zabývá ekonomickými a provozními dopady sloučení do jednoho zdravotního ústavu a zda je informováno o současné složité ekonomické situaci. Hlavní hygienička sdělila, že nutné kroky ke sloučení má v gesci a za úkol současný ředitel zdravotních ústavů Ing. Eduard Ježo. Nyní vedení zdravotních ústavů zajišťuje jednotné systémy pro provoz, sice se souhlasem Ministerstva zdravotnictví, ale z vlastních zdrojů. Pokud by současná ekonomická situace mohla ohrozit chod zdravotních ústavů, musí se vedení obrátit na Ministerstvo zdravotnictví.
Státní zdravotní ústav (SZÚ) je příspěvkovou organizací Ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo uvažuje o jeho přejmenování, například na Ústav Alice Masarykové. Odbory předpokládají, že o návrhu se bude ještě diskutovat a budou navržena i jiná jména z řad významných osob spojených s činností nebo vznikem ústavu. Pokud bude SZÚ přejmenován, musí být zohledněny i náklady s tím spojené. Pro SZÚ je důležité, aby jeho role byla jasná a správně nastavená a aby se úloha ústavu více propagovala. Ministerstvo zdravotnictví poukázalo na některé nedostatky činnosti ústavu, které chce napravit. Z připravované novely bude mimo jiné jasné, že ústav bude mít přístup k datům hygienických registrů, což odbory požadovaly.
Zaměstnavatelé byli Ministerstvem zdravotnictví požádáni, aby odbory o práci hygienické služby a o připravovaných změnách informovali.
Čtrnáct krajských hygienických stanic (KHS) je správními úřady, organizacemi v přímé působnosti Ministerstva zdravotnictví. Budou krajské hygienické stanice? Nebudou? Jakou strukturu budou mít? Kdo je bude řídit? Jaká bude systemizace? Těžko říct. KHS projdou změnou vedoucí k centralizaci. Nepůjde však o centralizaci z důvodu jednotného řízení, které je již z pohledu odborů i zaměstnavatelů možné nyní, ale o další kroky, které zatím nelze vyhodnotit.
Hlavní hygienička informovala, že se zintenzivňuje jednání s řediteli, a to v týdenních intervalech on-line formou a měsíčně v prezenční formě. Ředitelé mají povinnost informovat zaměstnance o stavu a vývoji připravované novely zákona a o ostatních aktuálních otázkách.
Výbor sekce nemá lehké období, pandemie covidu jasně ukázala, že je nutné hygienickou službu posílit finančně i personálně. Ale stane se to připravovanou novelou?
Foto autorka