Do krásného Lichtenštejnského paláce pozval na pondělí 30. července premiér Andrej Babiš údajně cca 120 zdravotníků, od nichž obdržel e-maily a dopisy kvůli odměňování. Sešlo se jich několik desítek a nebyli to jen členové odborového svazu, ale i neodboráři. Setkání, které mělo téma Personální stabilizace zaměstnanců ve zdravotnictví, se zúčastnilo také celé vedení odborového svazu. Spolu s premiérem Andrejem Babišem přišel ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Helena Rögnerová, která řídí Sekci ekonomiky a zdravotního pojištění ministerstva.
Akci předcházelo mnoho jednání, na nichž se vedení odborového svazu snažilo premiérovi a ministrovi zdravotnictví vysvětlit, jak závažná situace v nemocnicích je, že zde chybějí zaměstnanci všech profesí, že jedinou jistotou, aby zaměstnanci opravdu dostali slíbené peníze, je zvýšení platových tarifů, že je špatné, když příplatek za směny dostal jen někdo a ne všichni, kteří ve směnách pracují, že je třeba sjednotit odměňování v nemocnicích pod systém platů atd. atd.
Protože toto vysvětlování nebylo úspěšné, svolal odborový svaz na 4. května do Prahy na 150 svých členů, aby přímo oni sami premiérovi a ministrovi popsali situaci na svých pracovištích. Jednání se vedle premiéra a ministra zúčastnili také předsedkyně Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny prof. Věra Adámková (která je zároveň předsedkyní odborové organizace OS v pražském IKEM), předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, předseda LOK-SČL Martin Engel a celé vedení odborového svazu. V obšírné debatě zaznělo mnoho závažných informací a argumentů pro zvýšení tarifů, sjednocení platů a mezd i rozšíření příplatku za směnnost pro další zaměstnance.
Prof. Adámková zdůraznila, že jako odborářka musí trvat na dodržení slibu. V příštím roce je třeba přidat 10 % všem. V tom jsou zajedno i všichni členové zdravotního výboru. Zdravotnictví musí fungovat jako celek, všichni členové týmu jsou potřební. Kdybychom to začali segmentovat a přidávali jen někomu, bude to špatně, uvedla. Premiérovi a ministrovi doporučila, aby to, co jim říkají ředitelé nemocnic, brali s velkou rezervou, protože ředitel chce dál zůstat ředitelem a skutečnost proto nepřizná.
Premiér po diskusi s navýšením platových tarifů o 10 procent souhlasil a oslovil Věru Adámkovou, aby se připravil legislativní návrh na sjednocení odměňování v nemocnicích.
Zdálo se, že setkání nebylo zbytečné a že pomůže zlepšit situaci zaměstnanců.
Jenže několik dní poté jsme se dozvěděli, že premiérův slib nebyl slib, ale jen podpora. A po jeho jednání s řediteli nemocnic 24. května jsme se dozvěděli, že ředitelé jsou zásadně proti tomu plošnému zvýšení tarifů, že chtějí zaměstnance odměňovat diferencovaně podle sebe. A premiér a ministr jim dali zapravdu.
Především pro ty, kteří se osobně zúčastnili jednání 4. května, to bylo velké rozčarování a mnozí z nich, ale i někteří další zdravotníci, se znovu písemně na premiéra obrátili. A on tyto pisatele pozval do Lichtenštejnského paláce.
Toto jednání s premiérem Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Andrejem Babišem 30. července skončilo bez konkrétního závěru. Mnozí účastníci odcházeli ještě více rozčarovaní a některá jejich hodnocení akce přinášíme – viz níže jako soubory ke stažení.
Odborový svaz ale nic nevzdává, jedeme dál. Naše požadavky jsou stále stejné. Chceme, aby lidé dostali za svoji práci zaplaceno a neodcházeli z práce vyčerpaní, frustrovaní a znechucení. Stále trvají požadavky odborového svazu na sjednocení odměňování, zvýšení tarifních platů a mezd o 10 % a na sjednocení zvláštní příplatku za směnnost.
Všem moc děkuji za účast na červencovém jednání, za vystoupení a podporu. Jste báječní!
Texty, jež zde nejsou podepsané celým jménem, nebyly napsané pro svazový Bulletin a web, které jsou neomezeně veřejně přístupné, ale jsou převzaté z facebookové skupiny, která není zcela volně přístupná. Originály textů na facebooku podepsané jsou.
Foto Ivana Břeňková a Lubomír Francl