Sedmnáctý ročník turnaje v kuželkách byl pohodový

Jako bychom se před přicházející plnoletostí potřebovali nadechnout a odpočinout si. Tak na mě působil tento ročník turnaje v kuželkách, který se uskutečnil od 30. září do 2. října v Blansku. Je to skutečně tak. Příští rok bude mít náš největší turnaj osmnácté narozeniny! Ale to bude až za rok a my jsme byli na kuželkách letos. No a letošní ročník se vyznačoval tím, že se sice opět předběžně přihlásilo 46 družstev, ale sílu a čas přijet našlo nakonec jenom dvacet devět týmů.

Jak jsem již naznačil, celý turnaj se nesl v pohodové atmosféře, což ale nebránilo skvělým výsledkům na jeho konci. Osobně si myslím, že je to spíš naopak. Čím větší pohoda, tím lepší výkon! Takže jeden z týmů překonal úžasnou hranici tisíce bodů a přes hranici osm set bodů se dostalo poměrně dost družstev. Co je ale zajímavější, to je tlačenice na druhém konci tabulky.

Všeobecným společenským trendem je sledovat jen ty první a nejlepší. No schválně, vzpomene si někdo z vás, kdo je druhým nejlepším běžcem světa? Ne. Každý zná jen jedno jméno – Usain Bolt. Jako symbol toho, že na našich turnajích nejde o hvězdné výkony, lámání rekordů a povinnost být první je už dlouho i jeden pohár, který obdrží hráč s nejmenším počtem nahraných bodů. Jde o to, aby se nikdo nebál, že bude poslední a dokázal si z toho udělat srandu. Tomu letos odpovídal i pohár pro toto místo, kterému se slangově říká Čulibrk. Byl suverénně nevětší a nejkrásnější ze všech. No a právě v „souboji“ o tento pohár to letos vypadalo velmi zajímavě. V minulých ročnících jsme si zvykli, že poslední byl jenom jeden a další za ním měli odskok dvaceti i třiceti bodů. Letos nám to ale na konci tabulky zhoustlo a našeho favorita, v tomto konkrétním případě favoritku, dělil od zisku poháru jeden jediný bod a za sebou nechala v těsném pořadí několik dalších lidí.

Vzhledem k tomu, že nás letos nebylo tak moc, mohli jsme si dovolit „luxus“ začít hrát až v osm hodin. To ale nic neměnilo na skutečnosti, že nejpozději o půl osmé už bylo vše v kuželně nachystáno, mohla přijít první vylosovaná družstva, obléci se do sportovního a trošičku se rozehřát, aby se školním zvoněním mohly spadnout první shozené kuželky. Stejně jako v minulých letech, ani tento rok nechyběl na kuželně humor a na dráhy opět nastoupila různě „upravená“ družstva. Nebojte, nejednalo se o úpravy čehokoli jiného než úpravy oblečení. Lidem tak opět nechyběl úsměv na tváři a pohoda v duši, a to je důležité.

Večer na slavnostním vyhodnocení už byli všichni zvědaví a ve chvíli, kdy se nám na okamžik při řešení odborářské problematiky „ztratil“ místopředseda našeho svazu Mgr. Lubomír Francl, nastala milá chvíle, kdy jsme ho všichni sborově volali Lubošíííí! Ale nakonec se našel a my mohli k všeobecnému veselí začít vyhlašovat výsledky letošního turnaje. Místopředseda Francl poděkoval všem účastníkům za jejich výkony a vyjádřil hlubokou úctu a obdiv ke všem lidem, kteří si dokážou naplánovat svůj volný čas tak, aby mohli po náročné práci přijet na takovýto turnaj a ještě tam podat velmi dobré výkony. Potom již následovalo rozdávání cen.

Začali jsme kategorií jednotlivců mužů, kde se na třetím místě umístil Jiří Hrašťák z Thermalu Karlovy Vary, který nakoulel 259 bodů. Druhý skončil s 261 body Petr Beseda z Léčebných lázní Jáchymov. A nejlepším hráčem mezi muži byl Jaroslav Pristanda z Oblastní nemocnice Jičín, kterému padlo 270 kuželek!

V kategorii jednotlivkyň žen se na třetím místě umístila Libuše Kailerová z Fakultní nemocnice Brno, která nahrála 255 bodů. Druhá skončila Marta Andrejčáková z Psychiatrické nemocnice Opava, která shodila 267 kuželek. A mezi ženami se na stupínek nejvyšší vyšvihla Hedvika Besedová z Léčebných lázní Jáchymov s úctyhodným ziskem 269 bodů!

Jak jsem již avizoval, v hodnocené jedné z kategorií, a to družstev mužů a smíšených došlo opět k překročení hranice 1000 bodů! Ale začneme od třetího místa, které získalo družstvo Psychiatrická nemocnice Opava se ziskem 890 bodů. Druhé místo vybojovalo družstvo mužů z Thermalu Karlovy Vary s velmi slušným výkonem 937 bodů. A avizované hvězdné první místo družstev mužů se ziskem 1012 bodů získalo stejně jako vloni družstvo mužů Oblastní nemocnice Jičín a překročilo svůj rekord z minulého roku o osm bodů!

A nakonec, jako již tradičně, koruna našeho tvorstva, kategorie družstev žen. Třetí v této kategorii skončila děvčata reprezentující Oblastní nemocnici v Jičíně, která nahrála 886 bodů. Druhá byla stejně bojovná děvčata z Psychiatrické nemocnice Opava s 893 body. Tato dvě družstva si vlastně jen prohodila pořadí z minulého roku. No a první místo získala opět špičkovým výkonem děvčata z FN Brno, letos s 949 body, co je o 39 víc než vloni!

A to už je konec. Vlastně ještě ne. Nakonec je přece avizovaný Čulibrk. Letos mírně klesl na ostře atakovanou hranici 81 bodů. Z „tuhého“ souboje nakonec vyšla vítězně Petra Doležalová, která nahrála o jeden jediný bod méně než její soupeřka, a tak definitivně vyfoukla pohár všem ostatním a s radostí převzala trofej pro posledního hráče. Nechyběl jí krásný široký úsměv na tváři a o to nám přece šlo!

Kompletní výsledkové listiny najdete níže jako soubory ke stažení.

Jako již tradičně a stejně jako minulé roky, bych na tomto místě chtěl popřát nám všem, abychom pokračovali a udržovali tradici turnaje v kuželkách i příští rok, kdy dosáhne náš turnaj na hranici plnoletosti. Přeji všem, aby na kuželně i příští rok hráli jako o život a přitom se na sebe usmívali a abychom se po dnu plném sportovních výkonů uměli bavit, dovádět a tancovat. To je v životě stejně důležité jako vše ostatní. Děkuji všem zúčastněným.

Foto autor

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 17. 10. 2018 / 9:11

Kouleli jsme kuželky (už zase)

Také tento rok jsme uspořádali v Blansku velký turnaj v kuželkách. Bylo to ve dnech 12. – 14. října 2018 a sjelo se nám 34 družstev.

Aktuality 3. 11. 2017 / 8:16

Turnaj v kuželkách – osmnáctiletý!

Tento rok jsme se dočkali už osmnáctého ročníku našich mimořádně oblíbených sportovních her a tím i nejobsazenějšího turnaje – v kuželkách. Uskutečnil se ve dnech 13. – 15. října v Blansku.

Aktuality 7. 10. 2015 / 10:52

Na kuželkách opět ve velkém počtu

O víkendu 2. až 4. října se do Blanska na turnaj v kuželkách sjelo 39 družstev s 156 sportovně různě nadanými, avšak srdcem sportovně velmi naladěnými účastníky.

Načíst další
 
Napište nám